



























Accuracy at a thousand yards is art and transferring the intentions of a shooter to a bullet destined for that distance requires an exacting platform. That’s why WOOX made the Exactus.Based on a forged aluminum monoblock chassis with precision-cut contact points of American walnut, the Exactus is a professional, tactical stock. Proudly made in Italy and USA.

| Specs | Description |
|---|---|
| Installation | Drop-in. Does not require pillars or extra bedding. No gunsmithing required. |
| Grip | Ambidextrous |
| Chassis | AA 7075 aircraft-grade aluminum, hard anodized. |
| Stocks | American Walnut, Beech |
| LOP | 13.5” - 14” (spacers included) |
| OAL | 31” |
| Weight | 4.1 pounds |
| Max Floating Barrel | Remington 700 models: 1.17” Savage LA models: 1.15” Sauer 100 models: 1.10” Tikka, Ruger, Howa, Weatherby, CZ, Savage SA models: 0.95” |

| Features | Detail |
|---|---|
| Installation | Drop-in. Does not require pillars or extra bedding. |
| Grip | Ambidextrous |
| Chassis | AA 7075 aircraft-grade aluminum, hard anodized. |
| Wood Material - Colors | American Walnut - Walnut Laminated wood - Tiger Wood Beech - FDE Beech - Midnight Grey |
| Specification | Value |
|---|---|
| LOP | 13.5"
Adjustable with spacers (included) |
| Cheek Riser Height at Min - Max | 5" - 6" |
| Recoil Pad | Fixed
Vertical Adjustment: None Horizontal Adjustment: None Shape: Standard. |
| Total Weight * | 3.6 - 4.1 Ibs |
| Forend Weight * | 0.6 lbs |
| Internal Chassis Weight * | 1.5 - 2 lbs |
| Buttstock Weight * | 1.5 lbs |
* The weight of our stocks can vary slightly due to natural variations in the density of the wood used and differences between compatible rifle models.
| Rifle Model | Max Floating Barrel |
|---|---|
| Remington 700 | 1.17” |
| Savage LA | 1.15” |
| Sauer 100 | 1.10” |
| Tikka, Ruger, Howa, Weatherby, CZ, Savage SA | 0.95” |

That's a question we get a lot, and we've made it easy to find out.



This isn’t just another .22LR—it’s a precision instrument crafted for accuracy, balance, and beauty.Discover the full build inside.

Backed by The Craftsman’s Stand: no-questions-asked returns, manufacturer defect replacement, blade refurbishment, and direct access to our gunsmiths—before and long after your build leaves the bench.
30 days to change your mind. For life, we stand behind it—if it fails, we make it right; if you break it, we’ll still help.